Letošní již druhý ročník Megasrazu všech bíglofilů byl poznamenán pandemií a uzavřením hranic se Slovenskem pouhý jeden den před datem konání. Tato nepříjemnost ale nikoho z našich slovenských přátel neodradila a uspořádali na své straně slovensko-české hranice paralelní sraz v obci Vrbovce – miestna časť Kršlica.

Rozbíhající se druhá vlna pandemie a související karanténní opatření zabránily několika účastníkům přijet, ale i tak byla účast velká. Sešlo se celkem na obou srazech 104 psů, většina bíglů, dvounohé doprovodné osoby nikdo nepočítal. Nejmladšímu čtyřnohému účastníkovi Dastymu byly teprve 3 měsíce a nejstarší Tině 14 let. Srazu se zúčastnila i dvě dvounohá miminka v kočárku a spousta dalších bíglofilů – juniorů. Je krásné, že nám roste nová generace. Jedna nastávající maminka porodila následující den poté, co statečně zdolala celou trasu. Jeden čtyřnohý účastník na slovenské straně – roční bíglík Sushi se rozhodl pro vlastní trasu a po téměř dvanáctihodinovém pátrání, telefonování do všech obcí na obou stranách hranice a k velké radosti majitelky Katariny se vyčerpaný okolo jedné hodiny v noci vrátil na místo, odkud se vycházelo. Naštěstí výlet přežil bez větší újmy.

Jako v minulém roce i tentokrát byla vyhlášena soutěž o účastníka z největší dálky (370 km) a nejpočetnější smečku. O první místo se dělila pětičlenná smečka Janíkových a Guttmannových. S Janíkovými se srazu zúčastnil Drago, kříženec bígla, který zde našel novou rodinu domov u Hanušových. Nejen Dragovi Megasraz pomohl, na stáncích Bígl v nouzi a Beagle Club ČR se za prodané předměty a v avizovaných aukcích vybrala částka, přesahující 30 tisíc korun. Děkujeme všem, kdo si památeční placky, magnety, náramky, trička a jiné věci koupili, a také těm, kteří je vyrobili a dovezli.

Velký dík patří Danielu Kubíčkovi, pořadateli celé akce, a Beagle Clubu ČR za záštitu a podporu akce. Letos opět mohli účastníci využít jednu ze tří tras, podle vhodnosti terénu k věku účastníků a případné sjízdnosti pro kočárky. Také letos si většina vybrala nejdelší trasu vedoucí krásným lesem a kolem vodní nádrže Vír. Závěrečné stoupání sice mnohé účastníky vyčerpalo, ale ztracenou energii zase doplnili v občerstvení na rozhledně nebo z vlastních zásob. Bohužel jsme tentokrát nemohli uspořádat oblíbené gastrookénko, protože… COVID. Alespoň naši slovenští přátelé si ho vzhledem k menšímu počtu účastníků mohli dopřát.

COVID poznamenal všechno, ale my jsme se nedali. Sešli jsme se, společný čas jsme si krásně užili a už se těšíme na příští ročník 18. 9. 2021. Nezapomeňte, že jste všichni vítáni! A kdybyste náhodou zapomněli datum, zapamatujte si, že každou třetí sobotu v září se scházíme na Karasíně!

Za Beagle Club ČR Romana Přikrylová

Pořadatel srazu Daniel Kubíček