NENECHTE SE NAPÁLIT!
Sháníte štěňátko za „dobrou“ cenu a při hledání narážíte na spoustu inzerátů psů bez PP (průkaz původu, rodokmen). Říkáte si, že „papíry“ na nic nepotřebujete, na výstavy stejně chodit nebudete, a ptáte se, jaký je vlastně rozdíl mezi psem s PP a bez PP?
Pojďme si vysvětlit, jak to vlastně je a proč byste za psa bez průkazu původu neměli platit víc jak adopční poplatek v útulku nebo cenu očkování.
Aby vrh štěňat získal tzv. papíry, PP, průkaz původu, je nutné, aby jeho rodiče (psi stejného plemene s PP) prošli procesem uchovnění. Ten je u každého plemene trochu jiný, obvykle je však potřeba, aby pes splňoval požadavky na vzhled, zdraví a případně zkoušky z toho, na co bylo plemeno šlechtěno. V praxi to znamená, že musel projít výstavou nebo bonitací, kde bylo zkontrolováno, zda odpovídá standardu a nemá žádné vady (například špatný skus, zálomek na ocase, příliš bojácná povaha apod.).
U mnoha plemen se dnes také dělají genetické testy na nejčastější nemoci, které se u nich vyskytují (např. ataxie, různé nemoci očí, neurologické nemoci atp.) – díky těmto testům a vhodně zvolenému spojení se pak nemůže stát, že by štěňata touto nemocí onemocněla. Dále se také psi vyšetřují rentgenem, aby se do chovu nedostali jedinci, kteří jsou postiženi například těžkou dysplazií kloubů. Bohužel dnes ještě přesně nevíme, jak tato onemocnění pohybového aparátu vznikají (svou roli kromě dědičnosti mohou hrát i vnější vlivy jako je přemíra pohybu v době růstu, špatná výživa apod.), ale alespoň tímto způsobem se onemocnění chovatelé snaží zabránit.
Tyto testy samozřejmě neznamenají, že pes s PP nebude nikdy nemocný – zatím je v našich schopnostech testovat jen omezenou škálu chorob, ale i ta omezená možnost je veliký pokrok vědy a chovatelství, a díky ní jsme zase o krůček blíž zdravým odchovům. Pokud mají rodiče vrhu zdravotní testy, víte, že chovatel udělal pro zdraví štěňat maximum.
Některá plemena mají jako podmínku uchovnění také absolvování například loveckých či pracovních zkoušek. Otestuje se tak, zda stále nesou vlohy pro to, pro co byli psi šlechtěni.
Jakmile toto všechno rodiče vašeho budoucího štěňátka absolvují, dostanou označení „chovný pes/fena“. Následuje vybírání vhodného chovného páru, nahlášení vrhu a po porodu v případě některých plemen také kontrola vrhu.
Pro registrovaný chov (tedy chov psů s PP) platí nejen pravidla chovatelských organizací, ale také vyhláška o chovu psů a koček (č. 21/2013 Sb.). Ta stanovuje rozhraní věku, kdy psi mohou mít štěňata, jak často, v jakém věku mohou být štěňata od matky oddělena (nestane se tak, že je fenka nakrývána pokaždé od prvního hárání v půl roce a štěňata prodána hned, jakmile jsou schopna se sama najíst). Štěňata jsou nezaměnitelně označena čipem nebo tetováním. Ke štěněti obdržíte také smlouvu a obvykle není problém se na chovatele obrátit s žádostí o radu nebo pomoc v průběhu života psa.
zkratkou PP
U psů bez PP nikdo nehlídá vzhled, křivé nohy, chybějící zuby; nehlídá se, zda nejsou přenašeči některé vážné choroby, na kterou lze testovat; nikdo neřeší, že je fenka nakrytá hned první hárání, že se mezi sebou mohou množit i blízce příbuzní psi, že se prodávají štěňata před 50. dnem věku bez smlouvy. Bohužel toto všechno se skrývá za levnou cenou štěňat bez PP. Velmi často se setkáváme se štěňaty prodávanými předčasně, což má negativní vliv na jejich socializaci i zdraví. Feny, které rodí od půl roku, nebo naopak v deseti letech i později, nejsou výjimkou. Rekordmanem je pes, který nakryl přes padesát fen v republice a majitelé štěňat ani netuší, že jejich mazlíček má několik stovek polosourozenců, kterými v nejhorším případě mohou svého psa nakrýt. Štěňata koupená v dobré víře pro děti, která nakonec musí majitelé po roce nechat uspat kvůli ataxii neslučitelné se životem.
Nevěřte mýtům, že štěně bylo páté (šesté, desáté) z vrhu, a proto nemá papíry. Je to lež. Všechna štěňata z registrovaného vrhu dostanou průkaz původu, i kdyby byla patnáctá z vrhu, měla špatnou barvu nebo špatné zuby. Předci se mu tím přece nezmění. Pokud vám to někdo tvrdí, snaží se vás podvést.
Nepodporujte to. Nenechte se napálit. Pečlivě vybírejte. Nepořizujete si hračku na pár měsíců, ale parťáka třeba na 15 let. A to už stojí za trochu snahy sehnat si informace, nemyslíte?
Převzato z nemnozdoma.cz