Období Starořecka
Období Starověké Sparty
Normani začali osidlovat Anglii.
V průběhu 14. a 15. století
Rozkvět sportovních honů,
Sedmnácté a osmnácté století lze považovat za rozkvět sportovních honů, které dosahovaly velké obliby. Zejména lov lišek na koňských hřbetech se smečkou slídících honičů byl u šlechty velmi oblíben. Tím stoupala obliba bíglů, ale i větších honičů, harrierů a foxhoundů. Bíglové byli preferování také pro svou hravost a malou velikost.
Často je mylně usuzováno, že bíglové jsou menšími potomky foxhoundů. Opak je ale pravdou. Foxhoundi byli vyšlechtěni z bíglů a jsou jejich přímými potomky.
V roce 1873
V roce 1873 byli bíglové v Británii oficiálně uznáni jako plemeno.
První Westminsterská výstava v USA se konala v roce 1877 a o rok později bylo rozhodnuto, že psi budou oficiálně posuzováni systémem bodování.
Za zlomový lze označit rok 1884, kdy komise pro standard bígla předložila oficiální standard a bodové hodnocení Americkému klubu anglických bíglů, který byl akceptován a později i publikován. Z tohoto standardu vychází aktuálně používaný AKC standard. Bíglové byli toho roku v USA uznáni jako plemeno. Také byla poprvé stanovena striktní maximální kohoutková výška, a to 38,1 cm (15 palců).
National Beagle Club
Kapesní bígly
V Anglii byl v roce 1901 popsán standard pro kapesní bígly, kteří byli na výstavách posuzováni v samostatných třídách, a to dokonce v krátkosrsté i hrubosrsté varietě.
Prvním britským šampionem se v roce 1926 stala fena Belton Scornful, která pocházela z lovecké smečky.
Za zvýšení obliby u bíglů v USA stojí i Ch. Meadowlark Draftsman, který získal ocenění Amerického kennel clubu pro nejlepšího psa amerického chovu všech plemen za rok 1939.
Po druhé světové válce se ve Spojených státech stal nejúspěšnějším bíglem Ch. Duke Sinatra. Stal se z něho zároveň nejpublikovanější bígl, neboť jeho fotografie se objevovaly v mnoha kynologických časopisech a knihách, čímž velice pozitivně ovlivnil představu o tom, jak má vypadat správný bígl.
Obliby se v padesátých letech těší bígl i v Británii, kde si získává mnoho příznivců a objevuje se velký počet nových chovatelů. Zároveň se díky chovatelským kontaktům začínají vozit psi ze Spojených států. Mnoho z nich se do Británie dostalo díky tomu, že již v USA nesplňovali výškový limit 38,1 cm (15 palců), avšak v Británii byli úspěšnými výstavními psy, kteří se značně uplatnili i v chovu.
Národní speciální výstava bíglů
Zdroje
ADAMSON, E. 2005. Tracking The Beagle’s History. All About America’s Favorite Dogs: Beagles. 05 (5). p 5-13.
BRACE, A. 1997. Beagles Today. Howell Book House. New York. p 176. ISBN 0876050860
FRNČOVÁ, L. 2000. Bígl. Dona. České Budějovice. 91s.
KITCHELL, C. 2004. The Development Of The Beagle Standard. Show Beagle Quarterly. 10 (2). June 2004. p. 43-63.
KITCHELL, C. 2008b. Pocket Beagles: Fact Or Fiction? (14). 3. September 2008. p. 20-54.
MUSLADIN, J.M.,
MUSLADIN A.C., LUEKE A.T. 1998. The New Beagle. Howell Book House. New York. p 256. ISBN 0876050283
PAVIA, A. 1998. Beagle Essence. All About America’s Favorite Dogs: Beagles. 98 (5). p 12-23.
SALZBERG, K. 1998. What’s In A Name? All About America’s Favorite Dogs: Beagles. 98 (5). p 117.
SUTTON, C. 1972. Beagles. Arthur Braker. Bristol. p 125. ISBN 0213164094
Historie chovu v ČR
Zakladatelkou chovu bíglů v ČR byla fena Foltos Bogarfülü Alin dovezená z Maďarska v roce 1985 Annou Krejzkovou. Dalšími importovanými bígly byli fena německého chovu Oriette von Grünen Meer Jana Budky a sourozenci fena Budapest Beagle Boogie-Woogie a pes Budapest Beagle Bongo dovezení z Maďarska manžely Weinlichovými. Všichni tito bíglové byli, samozřejmě s přispěním kvalitních zahraničních plemeníků, solidním základem pro budoucí dynamický rozvoj chovu bíglů v tehdejším Československu.
V pozdější době k nim samozřejmě přibyli další psi importovaní z renomovaných chovatelských stanic v Německu a Belgii. Český chov se tak dostal na velmi slušnou úroveň, o čemž svědčí četné výstavní úspěchy našich psů v zahraničí stejně jako zájem zahraničních chovatelů o některé kvalitní plemeníky českého chovu. Přes velký nárůst popularity tohoto plemene, která s sebou obvykle přináší zvýšený zájem „množitelů“ psů, má chov bíglů v ČR stále velmi kvalitní chovnou základnu.