Agility jsou asi nejoblíbenější sport mezi bígly. Každý rok se pořádá mistrovství bíglů v agility, kde se sejdou skvělé týmy a dokazují, že bígl není žádný hlupáček, ale ba naopak! 

Co je agility?

Agility je psí sport, při kterém pes podle pokynů psovoda překonává sérii překážek. Některé překážky jsou skokové (jednoduché, dvojité, skok daleký, kruh), některé přebíhací (kladina, áčko, houpačka) a jiné probíhací (slalom, pevný tunel, látkový tunel). Na závodech jsou parkury dlouhé 100200 metrů a zahrnují 15–⁠22 překážek, pes všechny překážky překonává dobrovolně, nemá na sobě ani vodítko ani obojek. Agility může dělat každý pes s průkazem původu i kříženec za předpokladu, že je zdravý a nemá nijak omezený pohyb. Na závodech se pak porovnávají psi v různých velikostních (extra small, small, medium, mini large, large)  a výkonnostních kategoriích. Než se ale psi dostanou na závody, musí se naučit všechny překážky bezpečně překonávat. Agility ale náročné i pro psovoda, protože je jeho práce zapamatovat si trať a vést po ní psa. Hlavním cílem tohoto sportu je dosáhnout lepší spolupráce a komunikace mezi psem a jeho psovodem a skloubit přesné překonávání překážek s rychlostí, která plyne ze sebejistoty a důvěry.

Na závodech se potkáte se dvěma základními typy parkurů. Agility obsahuje všechny překážky, je buď rozděleno podle obtížnosti pro začátečníky (Agility 1)pokročilé (Agility 2) a experty (Agility 3), nebo je otevřené pro všechny výkonnostní kategorie dohromady. Druhým typem je jumping, který neobsahuje překážky s kontaktními zónami (kladina, áčko a houpačka), jejichž konce ramp jsou vyznačeny barevnou zónou, které se pes musí alespoň částí tlapky dotknout, a stůl. Stejně jako agility může být rozdělen pro jednotlivé výkonnostní kategorie svou obtížností, nebo je otevřen pro všechny týmy. 

Dále je možné se na závodech setkat s různými hrami, které mají upravená pravidla. Některé závody jsou komorní, ale můžete se setkat i se sto nebo více týmy, každoročně se pořádá mistrovství České republiky či mistrovské soutěže jednotlivých plemen, mistrovství Evropy a mistrovství světa, na které se kvalifikuje jen několik nejlepších týmů z republiky. Soutěžit mohou psovodi všeho věku, děti a junioři mají svoje vlastní mistrovství České republiky i Evropy. 

Zastřešující organizace