Je to zvláštní a samostatná kategorie pejskaře a funkce na plný úvazek. Váš život už nikdy nebude jako dřív. Velmi pravděpodobně se budete v prvních měsících zaobírat myšlenkami na sebevraždu či psovraždu. To stvoření s milým ksichtem vás ale donutí přežít. Pak přijde bíglí puberta… A pokud bez vážnější psychické újmy zvládnete i ji a celou dobu budete pracovat na tom, abyste se s tím nejkrásnějším šmejdem na světě domluvili, přísahám, že budete tu potvoru milovat tak, jak si to teď absolutně nedokážete představit, potvora vás bude zbožňovat a navíc tou dobou budete díky ní ve vynikající fyzické kondici! Protože čert a bíglí štěně nikdy nespí. Nebo spí, ale těch deset minut, co mu stačí na nabrání síly, nestojí ani za řeč.
Ke štěňatům:
1. Než si záškodníka přivezete, uvědomte si, že se k vám stěhuje něco jako batole křížené s teroristou. V praxi to znamená, že byste měli odklidit z cesty všechno, na čem vám záleží. Bíglata jsou zvídavá, neposedná, vlezou všude a stejně jako lidská mláďata VŠECHNO zkoumají pusou. Narozdíl od lidských trpaslíků mají zuby, jak známo, a ty jsou do přezubení STÁLE v pohotovosti. Na druhou stranu se velmi rychle naučíte doma uklízet…
2. Pokud jde o zuby, bígle kouše POŘÁD. Nejradši do lidí. Ano, bolí to, většina nových spolubydlících štěňátka vypadá po několika dnech jako drogově závislá. Pokud štěně zrovna nehryže, stoprocentně po vás šplhá a podrápe vás. Nemá cenu vřískat nebo se snažit dojmout pejska pláčem. Je mu to fuk a beztak neví, že dělá něco špatně, protože se až do teď okusoval se svými sourozenci, kteří si nestěžovali. První pomoc: zvolte krátký povel, který budete používat, když budete chtít, aby prevít něco nedělal („fuj!“, „ne!“ apod.). Nečekejte, že ho pes pochopí za týden, ale trpělivě na něm trvejte a nabídněte mu jinou alternativu okusu. Ideální jsou uzly, kus hadru… Do přezubení pozor na extra tvrdé věci!
3. Povel využijete i venku, brzy budete mít pocit, že jste v životě žádné slovo nepoužili častěji, protože bígle se snaží sežrat všechno, co mu přijde pod čumák. A když píšu všechno, myslím všechno. Od kamínku v trávě, přes odpadky a hovna, po nedopalky a vůbec cokoli vás napadne. Myslím, že Maggie si do cca půl roku nebyla jistá, jestli se jmenuje Maggie, nebo Fuj…
4. Když jsme u venčení, uslyšíte od zasloužilých pejskařů, že štěně neutíká, drží se u majitele a hlídá si ho. Je to pravda, pokud to štěně není bígl. Brzy všechna ta jiná batolící se štěňata i jejich pány s moudrými radami začnete nenávidět. Takže bez vodítka nechoďte nikam, kde to není oploceno. Pokud tedy nejste výrazně dobří běžci. Což, věřte mi, nejste, ani kdybyste se tím živili. Začněte s krátkým jednoduchým vodítkem. Zapomeňte na samonavíjecí, tím si akorát ublížíte. Až si prcek zvykne na vodítko, přejděte na stopovačku. Od prvního dne trénujte přivolání a vždy psa oslovte jménem. Vždycky, když vám vyhoví, chvalte a odměňte pamlskem.
5. Brzy pochopíte, že cesta k bíglímu srdci vede přes úplatky. Tedy přes žrádlo. Je to jediná spolehlivá motivace. Nikdy nepoužívejte fyzické tresty, na bígla to neplatí. Poslouchá, protože chce. Není to pracovní plemeno, chce vztah, ne povinnost. Takže pamlsky jsou alfou a omegou vašeho úspěchu. Nevycházejte bez nich, jinak štěně emigruje k cizí rodině i za kus rohlíku.
6. V prvních měsících odměňujte i za vyvenčení venku a chvalte, jako kdyby štěně právě vymyslelo lék na rakovinu. Nahlas a nadšeně! Venku budete ostatně trávit mnoho času. V moudrých knihách se dočtete, že štěně potřebuje čůrat před jídlem, po jídle, po spaní, po hře, když si doma cvrkne… Jinými slovy – pořád. V reálu to znamená, že se buď domů nemusíte vracet, nebo budete běhat ven každých dvacet minut. Budete mít chuť umlátit některého autora moudré knihy o roztomilých štěňátkách. I kdybyste nějakého znali, neuděláte to, jelikož na to nebudete mít energii.
7. Pokud můžu radit, vydržte, nezavádějte doma čůrací podložky. Pes si rychleji zafixuje, že se má venčit venku. Za nehody netrestejte, cca do roku na ně má nárok. Většina to zvládne dřív.
8. Vřele doporučuju cvičák pro štěňata. Co nejdřív, jakmile bude prcek proočkován. Nezmar se unaví (trochu), vy se s ním naučíte komunikovat. Stejně důležitá je socializace – hry s ostatními psy. Bígle se na nich vyřádí a naučí se korigovat sílu stisku. Na někom si zuby vyviklat musí, chlupatý parťák je pro ten účel lepší než člověk.
9. Napadne vás ještě asi tak miliarda otázek. Čtěte, ptejte se nebo se na Facebooku přidejte do skupiny Bígl. Nic vás ze začátku nepotěší tak jako vědomí, že v tom nejste sami. Jsou nás tisíce. Všichni jsme tím prošli, všichni jsme přežili a všichni ty flekáče zbožňujeme. Bíglaři jsou velká rodina s obřím srdcem a ohromnou náručí. A za to vděčíme těm malým potvorám s velkýma očima.
Monika Polehňová