Před několika lety jsme vybírali pejska pro výkon práva myslivosti. Prioritou pro mě bylo nahánění a dosled spárkaté zvěře. Proto jsem se zaměřil na výběr mezi honiči. Pejska jsem preferoval střední velikosti, s nenáročnou srstí a vzhledem k našim malým dětem neagresivní a přátelské povahy. Po dlouhé době rozhodování a komunikaci s mnoha chovateli padla volba na bígla. K tomuto plemeni jsem tíhl již dříve, ale reference o jeho pracovním výkonu nebyly valné. Ale přísloví praví: Nezkusíš – nevíš. My zkusili.

Pořídili jsme pejska Bennyho Darest od Lucky Kurešové. S výcvikem jsme začali hned po pořízení. Během výcviku jsem zjistil, že je potřeba být velice důsledný a trpělivý. Trpělivost se vyplatila a začala nést ovoce. Po roce a půl složil Benny zkoušky z výkonu BZH a poté i BZ. Dařilo se i po stránce exteriéru 3 × V, 2 × CAC, 1 × BOS. A ve dvou letech byl Benny uchovněn.

Naší hlavní prioritou ale byla práce v lese. Od štěněte jsem ho cvičil na živé černé zvěři, abych v něm probudil přirozenou ostrost na zvěř, která je u bíglů paušálně vzato malá. Benny na černou zvěř ochotně hlásí, ale do kontaktu se zvěří nejde, což beru jako kladnou věc, aby nedošlo k zbytečnému zranění psa. Na naháňkách pečlivě prohledává leč a s typickým bíglím hlasem oznamuje spárkatou zvěř. Dosledy vypracovává s nízkým nosem, soustředěně a velmi rychle. U dohledaného kusu ochotně hlásí. Bíglové jsou mimořádní v kvalitě nosu a někteří myslivečtí kolegové nevěřícně kroutí hlavou nad jeho dosledy.

Práci v lese miluje a stal se parťákem nejen v myslivosti, ale i v naší rodině. Jak se říká, nepořídili jsme si bígla, ale žijeme s bíglem. Je jen škoda, že je neustálá tendence toto plemeno zespolečenšťovat. Tím se nepodporuje lovecká povaha psa a vytrhává se z jeho přirozeného prostředí, pro které bylo po staletí šlechtěno. Plemeno tímto stavem jistě ztrácí své kvality. Skutečností je, že každé zmírnění normy bígla poškozuje. Je to lovecký pes a zkoušky z výkonu by měly být nedílnou součástí podmínek pro uchovnění. Je určitě

přínosem, že Beagle Club ČR pořádá vlastní klubové BZH a výcvikové dny, aby plemeno nabíralo na kvalitě a bíglů v našich honitbách bylo stále více.

LOVECKÉ KYNOLOGII ZDAR!

Pavel Derka