Samotná březost u feny trvá v průměru 63 dní, s rozpětím 58–70 dní. Ne vždy je totiž přesně stanoveno datum oplození vzhledem k těžkému určení termínu ovulace feny (není-li měřena hladina progesteronu) a oplození schopnosti gamet psa. Celkově je v optimální době nakryto zhruba 70 % fen, které již nemusí být znovu překrývány.

Období krytí

Pokud fena měla v době krytí optimální kondici, její krmení bude v první polovině březosti stejné jako před zabřeznutím. Neměla by nijak výrazně přibírat na hmotnosti. Její energetické požadavky se přibližně v prvních dvou trimestrech (do 42. dne březosti) nijak neliší od nutričních požadavků dospělých zvířat v běžné zátěži, jelikož plody začínají intenzivně růst až od 5. týdne gravidity. Do 35. dne březosti se vyvíjí pouze 2–3 % z celkové hmotnosti plodu.

Gravidita

V období prvního až druhého trimestru se může vyskytovat částečné nebo úplné nechutenství, které může trvat několik dní. Tento jev nemusí chovatele znepokojovat v případě, pokud je fena v optimální kondici. Pokud tyto potíže nastanou, je doporučeno zvýšit frekvenci krmení. Jestliže je fena vyhublá, je vhodné již od začátku březosti podávat energeticky bohatší krmivo, avšak přílišné tučnění nebo rychlé nabírání váhy není žádoucí. Naopak u obézních fen není vhodné, pokud již zabřezly, aby se usilovalo o rychlé hubnutí. Při odbourávání tukové tkáně dochází ke vzniku metabolitů, které mohou být pro embrya a plody toxické. Následkem může být i potrat. Každý chovatel by se měl tedy zamyslet, zda je žádoucí, aby fena, která nemá optimální chovnou kondici, byla nakryta. Nesprávná výživa (překrmování či hladovění) může velmi negativně ovlivnit nejen samotnou březost, ale následně i porod a laktaci.

Od pátého týdne březosti začnou energetické potřeby březí feny výrazně růst. V tomto období je požadavek na energii gravidní feny středního plemene přibližně o 30 % vyšší než u feny v běžné zátěži. Pro lepší představu – denní potřeba energie je srovnatelná s potřebou energie dospělého psa v lehké zátěži. Záleží však také na počtu plodů a momentální kondici feny. V období gravidity je obecně doporučováno ji psychicky, ani fyzicky příliš nepřetěžovat a krmivo podávat spíše vícekrát denně s postupným zvyšováním dávky. V této době by měla být převedena na krmivo, které pokryje veškeré energetické potřeby, včetně požadavků na potřebné nutrienty. To jsou například vysoce stravitelné bílkoviny spolu s optimálním zastoupením a poměrem minerálů. Tyto požadavky pokryjí kompletní starter receptury, jež jsou vhodné jak pro březí a kojící feny, tak i pro štěňata do 3 měsíců věku. Vhodným krmivem je tedy například Calibra Dog Life Starter & Puppy Lamb. Výrazně usnadní management krmení celého vrhu až do chvíle, kdy půjdou štěňátka do nových domovů.

Případně i několik dalších týdnů v novém domově. Máte také jistotu, že fena bude mít v tomto období pokryty veškeré nároky na výživu. Stejně tak bude mít na krmivo návyk, což zaručí, že v průběhu samotné březosti či následné laktace, nebude fena a její střevní mikroflóra zatěžována změnou krmiva. Tím se předejde případným střevním potížím nebo poklesu samotné laktace.

V posledním trimestru březosti plody výrazně rostou a začínají zabírat velkou část dutiny břišní. Fena má tak omezený prostor pro trávicí trakt. Je proto nutné předkládat jí krmivo po menších dávkách vícekrát denně, ale zamezit tučnění. Jako optimální navýšení hmotnosti feny do porodu se považuje 15–20 % oproti hmotnosti před krytím. Příliš velký přísun krmiva by mohl způsobit komplikace, jako jsou extrémní růst plodů nebo komplikovaný porod. V období posledního trimestru také vlivem rychlého vývinu kostí plodů rostou požadavky na vápník a fosfor. Chovatel by měl velmi dbát na to, aby nedocházelo k nadměrnému příjmu vápníku. Nadbytečným příjmem tohoto minerálu v průběhu březosti a následně prudkému snížení v důsledku přechodu do mléka, může dojít ke komplikaci, která se nazývá hypokalcémie, také známá jako poporodní eklampsie.

Porod

Většina fen během porodu krmivo nepřijímá. Avšak je nutné, aby byl umožněn neustálý přístup k vodě. Při dlouhých porodech, které mohou trvat mnoho hodin, se může podávat i iontovým nápoj, glukopur nebo vývar. Některé feny při porodu požírají i placenty.

Laktace

V průběhu laktace by fena měla být krmena takovým způsobem, aby nedocházelo k výrazným úbytkům hmotnosti. Jelikož musí plně pokrýt potřebu mléka pro štěňata do 3.–4. týdne jejich věku, je její produkce mléka primárně závislá na pokrytí jejích nutričních požadavků a počtu sajících štěňat. Například fena plemene bígl, která má vrh o počtu 5–6 štěňat, je schopná v tomto období vyprodukovat přibližně jeden litr mléka za den. V tomto období je doporučeno, aby úbytek hmotnosti feny nepřesáhl 10 % z celkové tělesné hmotnosti, která byla naměřena těsně po porodu. Jen tak bude schopná zajistit optimální průběh laktace pro sebe i pro štěňata.

Pokud má fena vícečetný vrh (4 štěňata a více), doporučuje se krmení metodou volného přístupu ke krmivu, které je koncentrované a má vyvážený obsah vysoce stravitelných složek. Pokud by byl přísun živin a energie nedostatečný, docházelo by k úbytku hmotnosti feny a následně by se mohla snížit nebo zcela přerušit produkce mléka.

Je doporučeno krmit fenu koncentrovaným krmivem pro březí a kojící feny (do 32 % obsahu bílkovin) až do plného odstavu štěňat. Následně by měl proběhnout postupný návrat ke krmivu vhodnému pro psy, kteří nejsou v zátěži. Respektive ke krmivu s obsahem bílkovin do 26 %.

Hypokalcémie

Jedná se o poporodní odvápnění fen. Může se objevit po porodu nebo v průběhu několika nejbližších týdnů po něm. Toto onemocnění je způsobeno nadměrným výdejem vápníku z těla feny na konci březosti, kdy vydává velké množství vápníku pro růst plodů a při laktaci. Děje se tomu v případě, že není pokryt dostatečný přísun pomocí krmiva v období největšího růstu plodů, konkrétně v posledních třech týdnech březosti. Postihuje především feny malého nebo středního vzrůstu čistokrevných plemen. Důvodem je poměr mezi hmotností feny a hmotností plodů, následně štěňat.

„Ve výživě jakéhokoliv druhu nebo kategorie zvířete vždy platí, že žádný extrém není žádoucí.“

Martina Štreit