Jak to všechno začalo a proč pomáháme?

Říjen 2017. Do kotců v Albrechticích na Jesenicku se dostal páreček starších bíglů z množírny. Nikdo je nikdy nemiloval, nebál se o ně, nechránil je, dokonce jim ani nedal jména. Neměli nic, pouze jeden druhého. O jejich záchranu se postarala Lucie Novotná, která jim poskytla dočasný domov pod záštitou spolku Pes nejvěrnější přítel. Než se k ní na jih Čech bezejmenní bezdomovečci dostali, týden byli v azylu u předsedkyně klubu Evy Cenkové, která zařídila první veterinární ošetření, první lidský kontakt, a pejsci dostali svá první jména. Robík a Rebecca. Dnes jim všichni říkají „Erka“ a sledují, jak skvěle si vedou v rodině a smečce, která si je adoptovala. Příběh těch dvou pohnul skupinou „bíglařů“ na Facebooku a vyvolal neuvěřitelnou vlnu solidarity s utrpením, které prožily dvě bíglí duše. A také spojil tři dámy, kterým není osud bíglů v nouzi lhostejný.

Příběh Robíka a Rebeccy je velmi osobní také pro mě a mého muže. Bylo to vůbec poprvé v našem životě, kdy jsme se setkali tváří v tvář lidské bezohlednosti a na vlastní oči viděli utrpení, které svírá srdce.

Beagle Club ČR pomáhá bíglíkům bez domova už několik let například prostřednictvím tichých aukcí na svých klubových výstavách, jejichž výtěžek putuje na nějakého konkrétního psa do útulku. Tito dva chlupáči ale odstartovali změnu a Beagle Club ČR zaštítil novou iniciativu Bígl v nouzi. V prosinci 2017 byl u FIO banky zřízen transparentní účet na pomoc bíglům v nouzi: 2801346828/2010. První peníze na účet putovaly od dárců dojatých právě příběhem Robíka a Becky. Další způsob, jak se shání finance na pomoc pejskům v útulcích a dočaskách, pro všechny nalezené, zachráněné, nemocné, často staré nebo i nechtěné chlupáče, je pořádání různých aukcí a stánkový prodej reklamních předmětů, z nichž jde výtěžek přímo jim. Psům, kteří mnohdy ani netuší, jaké to je, být něčí mazlíček. Psům, kteří potřebují a zaslouží si najít domov.

Romana Janíková 
Beagle Club ČR & Bígl v nouzi

V roce 2017 proběhla sociální sítí Facebook informace o dvou bíglech umístěných v záchytných kotcích města Albrechtice na Jesenicku. Páreček (pes a fena) starších psů pocházel s největší pravděpodobností z množírny. Pomoc jim tehdy nabídla Lucie Novotná. Lucka poskytuje dočasnou péči psům v nouzi převážně ve spolupráci se spolkem Pes nejvěrnější přítel.

Naskytla se otázka, kdo psy na jih Čech dopraví, a tak jsme se s manželem domluvili, že je k ní odvezeme. Než se do dočasného domova dostali, ujala se jich předsedkyně Beagle clubu Eva Fischerová v té době Cenková. U Evy oba podstoupili první veterinární vyšetření, získali svá první jména a také prvotní láskyplný lidský kontakt. Osud těch dvou zlomených duší, se mě velmi dotknul.

Do té doby jsem se nikdy se psem z množírny nesetkala. Jejich příběh se zveřejnil v uzavřené FB skupině Bígl. A protože chovatelé a majitelé bíglů jsou jedni z nejsrdečnějších lidí jaké znám, nenechal je osud této dvojce chladnými. Z Robíka a Rebeky, jak se pejsci pojmenovali, se brzy stali maskoti skupiny, a také zakladatelé iniciativy Beagle clubu s názvem Iniciativa Bígl v nouzi. I když už s námi nejsou, jejich odkaz žije v naší práci a v každém bíglovi či kříženci bígla, který - stejně jako oni - dostane šanci na nový domov. Beagle club ČR ale pomáhal psům, bíglům bez domova již několik let před vznikem naší iniciativy. Pravidelně při zimních klubových výstavách organizovala Alice Čančíková tzv. Tichou aukci. Výtěžek z této aukce, byl pak poskytnut na pomoc konkrétnímu psu. V roce 2017 se ale podařilo záchranou bíglíků z Albrechtic odstartovat změnu. U Fio banky byl zřízen transparentní účet na pomoc bíglům v nouzi: Číslo účtu: 2801346828/2010. První peníze na něj putovaly od dárců dojatých právě příběhem Robíka a Becky.

Tento účet slouží jako finanční zdroj pro spolky a útulky, které do své péče přijmou bígla či křížence bígla, také jsou z něj hrazeny veterinární výdaje za již adoptované převážně staré psy. Na tento účet získáváme peníze od štědrých dárců, ale také pořádáním FB aukcí a stánkovým prodejem reklamních předmětů. Naše pomoc není jen finanční. Snažíme se psům aktivně hledat nové domovy prostřednictvím FB stránky Bígl hledá domov, organizujeme převozy psů, hledáme dočasné domovy. Intenzivně spolupracujeme s několika spolky nejen v ČR, ale také na Slovensku a v Polsku. Hlavní je ale spolupráce s útulkem U Františka, dříve Víceúčelové zařízení Borovno, kterému pomáháme na projektu záchrany laboratorních bíglů. Naše iniciativa funguje pouze díky naší lásce k bíglům a pocitu odpovědnosti za toto plemeno. Potřebujete-li naši pomoc, obraťte se na nás. Romana Janíková, koordinátor Iniciativy Bígl v nouzi