Příspěvky v kategorii 'Výsledky/ Reportáže'

Pro průběh výcvikového dne bylo ideální počasí. Ráno se sjelo 6 vůdců, kteří byli rozděleni na dvě skupiny, a to na začátečníky a pokročilé. Skupinu pro začátečníky měl na starost pan rozhodčí Branislav Oravec a pokročilé zase Jana Pořízková. Oba budou posuzovat klubové BZH v září toho roku.

Zahájení proběhlo u myslivecké chaty „LOVU ZDAR“. Poté skupina pokročilých odešla do lesa nacvičovat disciplíny na BZH (barvářské zkoušky honičů) a druhá skupina začátečníků poslouchala výklad zkušebního řádu a rozebírala dopodrobna každou z disciplín na tyto zkoušky –jak se má vůdce zahlásit, jak má být oblečen, co jaké názvy znamenají, jaká je délka stopní dráhy atd. Jelikož se čekalo, až skončí první skupina nácvik stop, tak praktická část začátečníků začala voděním. Pan rozhodčí ukázal, jak by mělo vodění vypadat a jak ho nacvičovat. Poté si každý z vůdců vyzkoušel, co opravdu umí. Rozhodčí upozornil na chyby, kterých se začátečníci dopouštějí, a vysvětlil, jak postupovat při jejich nápravě. Každý ze začínajících vůdců si vyzkoušel uměle založenou nepobarvenou stopu na spárkatou zvěř (šlapanou). Všechny stopy vedly kolem chaty a byly šlapané v brzkých ranních hodinách pomocníky. Na konci každé stopní dráhy se ověřovalo chování u střelené zvěře.

Poté se vůdci sešli zpátky u chaty, kde na ně čekalo malé občerstvení a každý si mohl opéct svůj zasloužený špekáček. Během opékání se rozebíral průběh výcvikového dne a vůdcům byla předvedena a doporučena předepsaná výbava na zkoušky.

Pokročilí se odebrali na další nácvik stop, a to tentokrát na pobarvenou uměle založenou stopu na spárkatou zvěř (kapaná). Po ukončení stop pan rozhodčí předvedl, jak by měla vypadat šoulačka a následování v případě zájmu o zkoušky BZ (barvářské zkoušky). Poté nás čekala poslední disciplína, a to odložení. Začátečníci měli za úkol odložit psa a zůstat u něj, aby při prvním výstřelu nepochytil pes negativní zkušenost. Každý měl udržet psa v leže po celou dobu odložení. Po 5 minutách padl výstřel a všichni psi tuto disciplínu zvládli na 1*. Nikdo se neurval, neštěkal ani necukal. Následujících dalších 5 minut proběhlo v naprostém poklidu. Touto disciplínou byl výcvikový den ukončen.

Chtěla bych jménem BC poděkovat rozhodčím panu Oravcovi a paní Pořízkové za neskutečnou trpělivost, důležité informace a praktické ukázky. Potom MS Střela Švábenice za možnost tréninku v této krásné honitbě a za perfektně připravené stopy. Účastníkům za přátelskou atmosféru a pejskům za jejich parádní výkony.

Jak se říká: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Uděláme vše, co bude v našich možnostech, abychom si podobný den, jako byl ten letošní, mohli prožít příští rok znovu s těmi z vás, kdo budete mít zájem připravit svého psa na zkoušky a absolvovat je spolu s námi. Pes se může narodit s většími nebo menšími loveckými vlohami, ale pouze při důsledném vedení a praktickém použití se z něj stává spolehlivý pomocník a přítel.

Myslivecké kynologii zdar!

Za BC výcvikář Lucie Kurešová

V sobotu 6. dubna 2019 se na cvičáku v Praze-Motole konalo setkání bíglů nad základní poslušností. Pod záštitou Beagle Clubu ČR, jemuž tímto patří srdečný dík, celou akci zorganizoval Sorbon Mantis alias Karkulín. Jako cvičitelku sehnal Áju Bartošovou, zapálenou kynoložku, ke které pravidelně dochází na hodiny. Ája se na výcvik bíglů sice nezaměřuje, ale flekaté plemeno ani nezavrhuje jako nevychovatelné. Karkulín k ní chodí už tři roky – Ája mu od začátku sedla svým přístupem ke psům i jako člověk.

Na cvičáku v Motole, kde Ája běžně trénuje poslušnost, agility či nosework, nás ráno celkem nečekaně přivítalo sluníčko. Bylo jasné, že se nebudeme zavírat v hale a poslušnost budeme cvičit hezky na čerstvém vzduchu. V deset hodin už bylo na travnatém plácku přebíglováno – dorazilo celkem 6 pejsků a 2 fenečky, z nichž jedna začala večer před tím hárat. Do party jsme ji ale velice chtěli, takže jsme si řekli, že teprve uvidíme, jak moc bude pejskům vonět a jestli to vůbec bude nějaký problém.

Cvičitelka Ája nás uvítala slovy: „Ty jo, já jsem včera fakt nic nepila, ale těch karkulínů tu najednou vidím nějak hodně.“ No bodejť, když se nás sešla krásná smečka samých trikolorů 😊

Výcvikový den byl rozdělen do dvou bloků po 2,5 hodinách, oddělených hodinovou pauzou, aby psíci mohli načerpat sílu a páníci se dojít občerstvit do přilehlé hospůdky.

Po úvodním seznámení jsme se s Ájou v první výcvikové části zaměřili na to, abychom svého pejska uměli hezky namotivovat na sebe. Zkoušeli jsme to v různě těžkém prostředí. Nejprve každý ve svém koutku, poté všichni pejskové strašně blízko u sebe (a světe div se, háravka jako by neexistovala!), pak mezi hračkami, a nakonec i u pohozených pamlsků. Dopolední výcvik jsme zakončili motivačním přivoláním, které jsme opět zkoušeli v různě těžkém prostředí. Zde naprosto pohořel Karkulín, který se na mě při přivolání přes terén posetý všemožnými hračkami úplně vybodl, zamířil k největší hračce, popadl ji a začal s ní provokativně běhat po celém cvičáku, aby se pochlubil, jak nade mnou vyzrál. Všichni ostatní to zvládli na jedničku s hvězdičkou, dokonce i Goldík, který neběhá na pamlsky, ale na pískací hračky! Jeho panička dokázala skvěle přepískat jinou pohozenou pískací hračku, takže Goldík ani vteřinu nezaváhal, jakým směrem má běžet.

Hvězdou dopoledne se stal pejsek Buddy, který zpočátku působil nezvladatelně, ale jakmile se páník začal chovat, jak mu Ája radila, pejsek najednou začal sekat dobrotu. První běh motivačního přivolání byl u Buddyho dost váhavý, polovinu trasy ušel krokem, otáčel se za sebe a bylo vidět, že se hodně rozmýšlí, jestli se mu vyplatí za svým páníkem běžet, nebo ne. Druhé kolo bylo o něco suverénnější, ale když se pak ve třetím, nejtěžším běhu za páníkem rovnou rozběhl, všichni včetně Áji jsme propukli v hurónský jásot. Buddy i jeho páník jsou prostě šikulové.

Po obědě následovala nejprve trocha teorie: Ája nám vysvětlila rozdíl mezi výchovou a výcvikem psa a jasně definovala, kdy na pejska použít pozitivní motivaci a v kterých situacích by takový přístup psovoda byl nepatřičný, bez valného výsledku. Plynule jsme navázali nácvikem zákazového povelu „FUJ“, a to hned na kusu pohozené voňavé klobásy. To se pejskům moc líbilo, hlavně Phoebince, které se jako jediné podařilo kousek klobásy ulovit. Zvolila totiž velice dobrou strategii. Předstírala, že ji ta uzenina vůbec nezajímá, a když panička polevila v pozornosti, neuvěřitelnou rychlostí ji zhltla. To byla lekce pro nás pro všechny a pak už jsme si na tu bíglí přetvářku dávali obrovský pozor. Následně jsme cvičili odložení a chůzi u nohy. To už pejskové i jejich páníkové po celém dni dobře věděli, jak si mezi sebou udržovat ten správný kontakt, aby jakákoli rušivka prošla bez povšimnutí, takže tyhle dva cviky zvládli levou zadní ve všech úrovních obtížnosti.

Odpolední část moc hezky zdokumentovala fotografka Maky. Na závěr jsme pro ni sehráli ještě jedno kolečko motivačního přivolání, z čehož vznikly nádherné fotky „letících“ bíglů.

Všichni jsme si celodenní setkání bíglů nad základní poslušností náramně užili. Pejskové odcházeli domů unaveňoučcí a s bříšky přeplněnými dobrotami, páníci v dobré náladě, že vědí zase o něco lépe, jak na toho svého flekáče, a Ája…? Ta byla naprosto unešená, jak jsou bíglové pracovití a šikovní a už se těší na další podobný výcvik 😊

Karolína Zamora

 

A co na to účastníci?

Moc děkujeme za opravdu skvělý den, všichni byli bezva, naprostá pohoda. Ájin výcvik je dobře nastavený, moc se mi líbilo, jak to všem šlo 🙂 Byl to pro mě velmi inspirativní den… jednotlivé aktivity byly výborně vysvětlené a pozitivní motivace zároveň s jasnými mantinely, kdy pes pochopí, co už by dělal špatně, je určitě ta nejlepší cesta nejen pro naše milované bíglíky 🙂

Budu se těšit na příští takovou akci 🙂 🙂

Miriam & Jamie

 

Haf milí bíglíci i dvounožci! Jmenuju se Ponny. Prvních devět měsíců života jsem strávila zavřená v kleci a byla jsem přesvědčená, že všichni lidi jsou k pejskům hrozně zlí. Ale pak jsem se dostala do útulku a pak do dočasky, odkud si mě loni v říjnu vybrala moje panička. Úplně se mi změnil život! Nejdřív jsem se teda bála úplně všeho. Ale pak se mnou začala chodit panička na cvičák a já jsem brzo pochopila, že je tam legrace a že se tam můžu těšit.

Ale ještě nikdy jsem nebyla na tak báječném cvičáku jako teď v sobotu. Samí bíglí kluci a jedna skvělá kámoška bíglice. Byla jsem z toho úplně paf, tolik flekatých pejsků na jedné hromadě! Nejdůležitější určitě bylo, že paní cvičitelka Ája konečně vysvětlila mojí paničce, že pamlsků musí být HODNĚ a že nesmí zapomínat na můj oblíbený párek a sýr.

Mně se teda líbilo nejvíc to cvičení s klobásou na chodníku. Jen škoda, že ta druhá šikovná fenečka, co stihla paní cvičitelce sežrat návnadu, šla dřív než já. Pak už si paní Ája tu druhou klobásu strašně hlídala. Tak jsem aspoň zkoušela ukrást druhým pejskům nějaký ten jejich pamlsek nebo na jejich dvounožce dělat velké smutné oči. To mi občas i vyšlo.

A pak přišla paní fotografka a vyfotila mě zrovna, když jsem se chystala uletět! Jsem na té fotce kus nad zemí, s plachtícíma ušiskama, tlapy na všechny strany a kormidluju ocáskem. Panička říkala, že mi to tam strašně sluší.

Takže moje díky patří Beagle Clubu, paní Áje i šikovné paní fotografce! Těším se zase někdy příště 🙂

Ponny & Katka

MR Agility 2018 nejen pro bígly
Březovice u Hořic
10.11.2018

VÝSLEDKY

BZH (CACT) Beagle Club ČR
Švábenice
8.9.2018
Vrchní rozhodčí: Ing. František Helešic
Rozhodčí: Ing. Miloslava Šišková, Jana Oravcová, Branislav Oravec, Jana Pořízková

Jméno psa s pořadím Zapsán Majitel / vůdce Počet b.  Kvalifikace
1. Flirt Vodka Tergyan ČLP/BEA/7733 Kiriakovská Atina 194 bodů I. cena, CACT, KV
2. Bright Summer Simonaland ČLP/BEA/8388 Frnčová Lenka / Beníčková Anna 176 bodů I. cena, res. CACT
3. Hopsy Popsy Alikiss ČLP/BEA/8261 Konečná Soudková Dana / Konečný Pavel 166 bodů I. cena
4. Bindy Darest ČLP/BEA/7728 Kurešová Lucie 184 bodů II. cena
5. Zeta-Jones Elf  Maro ČLP/BEA/8198 Cenková Eva, Kováčová J. / Cenková Eva 153 bodů II. cena
6. Airyn of Ambaland SPKP 1866 Potrok Milan / Šuľko Kamil 123 bodů II. cena
7. Elvis Darest ČLP/BEA/7981 Otevřelová Věra 143 bodů III. cena
8. Idol Ian Yannick of Jack´s Connection OHZB/BG 4884 Vallandt Karina 135 bodů III. cena
9. Dealaidh Cernunnos Mawr ČLP/BEA/7922 Schejbalová Zuzana 126 bodů III. cena
10. Bob Marley Be-Glamorous ČLP/BEA/8050 Burianová Monika / Burian Jan 126 bodů III. cena
11. Dream Boy Alotorius Old Glory OHZB/BG 5365 Vallandt Karina / Lucas Staribacher 141 bodů neobstál

 

 

Bíglí obedience – zkoušky
Ratenice
21.1.2018
Rozhodčí: Marie Vágenknechtová
Steward: Zuzana Coufalová

OB1 (Obedience 1)

Jméno psa Jméno psovoda Bodování  Hodnocení
 Yonson from the House of Gipsy life  Vodvárková Jana  0 b.

 Appetite Omega Stars  Vodvárková Jana  0 b.

 

OB2 (Obedience 2)

Jméno psa Jméno psovoda Bodování  Hodnocení
 Presious Sign Perla Vltavy  Poštová Slavětinská Lenka  0 b.

BZH (CACT) Beagle Club ČR
Švábenice

9.9.2017
Vrchní rozhodčí: Ing. František Helešic
Rozhodčí: Ing. Miroslava Šišková, Jana Oravcová, Branislav Oravec, Jana Pořízková

Jméno psa s pořadím Zapsán Majitel / vůdce Počet b.  Kvalifikace
1. Big Brienne Keepsake Bohemia ČLP/BEA/7800 Kováčová Jana 185 bodů I. cena, CACT
2. Romanka Mantis ČLP/BEA/7756 Letáčková Taťána 155 bodů II. cena
3. Bar Rafaeli Be- Glamorous ČLP/BEA/8053 Burianová Monika / Burian Jan 150 bodů II. cena
4. Clever Cassius of Great Olympia ČLP/BEA/7021/14 Petchenková Marie 134 bodů II. cena
5. Eddie Darest ČLP/BEA/7978 Cibulková Iva 125 bodů II. cena
6. Benny Darest ČLP/BEA/7724 Derka Pavel 136 bodů III. cena
7. Amelie Beabby ČLP/BEA/7847 Uhrová Gabriela /  Uhrová Tereza 126 bodů III. cena

BZH (CACT) Beagle Club ČR
Mokré Lazce

30.9.2017
Vrchní rozhodčí: Miroslav Vítek
Rozhodčí: Zdeněk Glauder, Michal Vitásek

Jméno psa s pořadím Zapsán Majitel / vůdce Počet b.  Kvalifikace
1. Akim Findy go ČLP/BEA/5632 Durníková Svatava 201 bodů I. cena, CACT
2. Benny Darest ČLP/BEA/7724 Derka Pavel 181 bodů I. cena, res. CACT
3. Xia – Xentie Sunny Side ČLP/BEA/7655 Smejkalová Jana 166 bodů I. cena
4. Bindy Darest ČLP/BEA/7728 Kurešová Lucie 184 bodů II. cena
5. Sopwith Camel´s Warm Welcome ČLP/BEA/7634 Smejkalová Jana/ Smejkal Jiří 150 bodů II. cena
6. Quiet Christmas Eve Perla Vltavy ČLP/BEA/7875/17 Prokopová Aneta/ Hubálek Miloš 0  bodů neobstál

 

BZH (CACT) Beagle Club ČR
Hlavenec

28.10.2017
Vrchní rozhodčí: Václav Sypecký
Rozhodčí: Eva Benešová, Ota Beneš, Pavel Wischin, Zbyněk Novák

Jméno psa s pořadím Zapsán Majitel / vůdce Počet b.  Kvalifikace
1. Juturna of Volcano Cotopaxi ČLP/BEA/7379 Budková Barbora 209 bodů I. cena, CACT
2. King Black Joker Perla Vltavy ČLP/BEA/6378 Bartoňová Jana 209 bodů I. cena, res. CACT
3. Naafi z Vrbové Lhoty ČLP/BEA/6799 Budka Jan / Budková Barbora 209 bodů I. cena
4. Big Brienne Keepsake Bohemia ČLP/BEA/7800 Kováčová Jana 207 bodů I. cena
5. Omen On My Soul Perla Vltavy ČLP/BEA/7236 Michalcovi J+ D / Michalec Drahomír 196 bodů I. cena
6. Flirt Vodka Tergyan ČLP/BEA/7733 Kiriakovská Atina 184 bodů I. cena
7. Arum od Hlubokého potoka ČLP/BEA/7857 Krejzková Anna 181 bodů I. cena
8. Anemone od Hlubokého potoka ČLP/BEA/7861 Krejzková Anna 177 bodů I. cena
9. Fernet Stock Tergyan ČLP/BEA/7729 Ošťádalová Eva 176 bodů I. cena
10. Dubharach Cernunnos Mawr ČLP/BEA/7920 Schejbalová Zuzana 163 bodů I. cena
11. Valerie Mantis ČLP/BEA/8040 Letáčková Taťána 133 bodů II. cena
12. Deirdre Cernunnos Mawr ČLP/BEA/7921 Holubová Iveta 180 bodů III. cena
Beagle Club ČR (c) 2008 | Používá WordPress, téma Beagles od simpleArt, hostováno u GIGASERVER | Všechna práva vyhrazena.